Na prośbę naszej Wspólnoty Opatka Protomonasteru z Asyżu, S. Chiara Damiana Tiberio OSC  przekazała nam z okazji Jubileuszowego Roku 800 - lecia Konsekracji św. Klary, relikwie asyskiej Świętej - drobniutkie cząsteczki jej jasnych włosów. Mogłyśmy naocznie przekonać się, że Klara prawdziwie była blondynką (... ale nie z tych blondynek:)), piękną Włoszką o jasnych włosach!

Popołudniem w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej - 19 czerwca 2011 r. z cenną przesyłką od Sióstr Protomonasteru - relikwiami Świętej Klary, przyjechał do nas Brat Wiesław Block OFMCap(prof PUA, Rzym). 
Z pozwoleniem J.E. ks. bp. Ignacego Deca zaprosiłyśmy Brata Wiesława i naszego honorowego Gościa - s. Julię Jasieniecką, Honoratkę z Ukrainy, do wspólnej modlitwy w naszym chórze zakonnym.


Po uroczystych Nieszporach Br. Wiesław przekazał nam od Matki Chiary Damiany i Sióstr z Protomonasteru w Asyżu słowa pozdrowień i zapewnienie o modlitewnej łączności z naszą Wspólnotą. Po odczytaniu Błogosławieństwa św. Klary Brat pobłogosławił nas relikwiami po czym podał je każdej z nas do uczczenia. 
Na koniec wręczył relikwie św. Klary Matce Ksieni, s. Marii Rafaeli od Matki Pięknej Miłości.

S. Chiara Damiana Tiberio OSC, podczas światowego Kongresu Prezesek Federacji Sióstr Klarysek w Asyżu w 2008 r. nawiązując do przechowywanego w bazylice ciała św. Klary i do Eucharystii, stwierdziła:

Te ubogie cząstki śmiertelne należą do kobiety dotkniętej przez moc transcendentną Boga: wpływ nieustanny na liczne osoby przy jej grobie, promieniowanie stąd jej życiowego przesłania, nasze przeświadczenie o jej obecności wciąż żywej poprzez to ciało, są wyrazem – powiedziałabym – ‹charyzmatycznym›, który odnosi nas do nieprzemijającego znaku naszego doświadczenia kontemplacyjno- klariańskiego...
W ubogim znaku Chleba konsekrowanego Wszechmoc miłości Chrystusa staje się największą niemocą, najpokorniejsze oddanie, które Chrystus czyni z siebie dla zbawienia świata. Stąd sekret naszego życia, w sercu Kościoła i ludzkości, leży właśnie w tej "tajemnicy eucharystycznej", w której ciało Klary jest cenną cząsteczką”
.

W tym ubogim znaku, maleńkiej cząsteczce swego ciała, zamieszkała wśród nas św. Klara. To  wielka radość dla nas, ale i wyzwanie, zobowiązanie do ciągłej rewizji naszego sposobu życia.

 


Od 2009 roku w sposób szczególny w myśl propozycji o. José Rodrígueza Carballo OFM, ministra generalnego całego Zakonu Braci Mniejszych, przygotowywałyśmy się w jedności z Ubogimi Paniami św. Klary z całego świata i Zakonem Braci Mniejszych do świętowania 800-lecia początku życia św. Klary w klasztorze św. Damiana (San Damiano) w Asyżu. 
W 2009 zgłębiałyśmy wspólnie temat: Powołanie; treść: tożsamość i relacja z pierwszym Zakonem; sposób realizacji: odkrycie źródeł. W 2010 – temat: Kontemplacja; treść: życie duchowe, życie w Chrystusie; sposób realizacji: słuchanie, milczenie, nawrócenie. Obecnie rozważamy: Ubóstwo; treść: refleksja nad wyborem ubóstwa, mniejszości, ogołocenia siebie i oddania; sposób realizacji: konkretne wyrazy solidarności.  Natomiast rok 2012 – będzie czasem wspólnej z Zakonem Braci Mniejszych  celebracji: Święta jedność.

Pomyśl chwilę...

"Do tej najsłodszej Matki przylgnij; porodziła Ona Syna, którego niebiosa nie mogły ogarnąć, a Ona zamknęła Go i nosiła w swym maleńkim, świętym, dziewiczym łonie"

 

 

Św.Klara,3 List do Agnieszki,18-19