Menu Zamknij

Jubileusz 70-lecia ślubów zakonnych S. M. Rafaeli Bałdys

Nasza Jubilatka, s. Maria Rafaela Bałdys wstąpiła do Franciszkanek Najświętszego. Sakramentu ( obecnie Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji)

w Kłodzku dnia 15 kwietnia 1951 r. Podczas obłóczyn  zakonnych  30.10.1951 r. otrzymała imię s. M. Rafaela od Chrystusa Króla. Profesję św. złożyła rok później dnia 21 listopada 1952 r. Wielokrotnie była wybierana przez Wspólnotę na wikarię i przełożoną klasztoru.

Pan Bóg obdarował naszą Siostrę wieloma talentami. Była wspaniałą i ofiarną hafciarką i dobrą kucharką.  Swym mocnym głosem chętnie wspierała śpiew brewiarzowy w chórze oraz liturgię Mszy św.
Przez wiele lat troszczyła się o archiwum klasztoru, a co najważniejsze w naszym powołaniu – była niezmordowaną adoratorką Najświętszego Sakramentu. Siostra Rafaela będąc jeszcze w pełni sił zawsze chętnie służyła swą osobą, gdy trzeba było którąś z sióstr zastąpić na adoracji czy to w dzień, czy w nocy. Teraz, gdy już nie może brać czynnego udziału w adoracji, wiernie wspiera nas swą modlitwą w celi zakonnej, uśmiechem i dobrym słowem. Dopisuje Jej nadal  wielkie poczucie humoru i  radosne usposobienie. Lubi czytać książki, a ulubioną Jej modlitwą jest różaniec i rozważanie Męki Pańskiej.

To w  głównej mierze S. Rafaeli  zawdzięczamy utworzenie i utrzymanie przy naszym klasztorze Stowarzyszenia osób świeckich  (Eucharystyczna Straż Honorowa) pragnących podjąć podobnie jak my adorację Najświętszego sakramentu.

Dziś, w wieku 97 lat (i 9 miesięcy ),  nasza Jubilatka świętuje 70- lecie pierwszych ślubów zakonnych .. to wielki Jubileusz ale ufamy, ze Pan spełni marzenie  S. Rafaeli,  da doczekać brylantowych  godów oraz  100 rocznicy urodzin … to już całkiem niedługo.